زگیل های کف پا، زگیل های کوچکی هستند که معمولا در پاشنه ها یا سایر نواحی تحمل کننده وزن پا ظاهر می شوند. این فشار همچنین ممکن است باعث رشد زگیل کف پا به سمت داخل در زیر یک لایه سخت و ضخیم پوست (پینه) شود.زگیل کف پا توسط HPV ایجاد می شود.

زگیل پا:

زگیل های کف پا، زگیل های کوچکی هستند که معمولا در پاشنه ها یا سایر نواحی تحمل کننده وزن پا ظاهر می شوند. این فشار همچنین ممکن است باعث رشد زگیل کف پا به سمت داخل در زیر یک لایه سخت و ضخیم پوست (پینه) شود.زگیل کف پا توسط HPV ایجاد می شود. ویروس از طریق بریدگی های ریز، شکستگی ها یا سایر نقاط ضعیف در کف پا وارد بدن شما می شود.

بیشتر زگیل های کف پا یک نگرانی جدی برای سلامتی نیستند و معمولا بدون درمان در نهایت از بین می روند. ممکن است بخواهید درمان های خودمراقبتی را امتحان کنید یا برای برداشتن زگیل به پزشک مراجعه کنید.

علائم و نشانه های زگیل کف پا عبارتند از:

 • یک ضایعه کوچک، گوشتی، خشن و دانه‌دار در پایین پای شما، معمولاً پایه انگشتان پا و جلوی پا یا پاشنه پا
 • پوست سخت و ضخیم شده (پنه) روی یک "نقطه" کاملاً مشخص روی پوست، جایی که زگیل به سمت داخل رشد کرده است.
 • نقاط سیاه که معمولاً به آنها دانه زگیل می گویند اما در واقع رگ های خونی کوچک و لخته شده هستند
 • ضایعه ای که خطوط و برآمدگی های طبیعی پوست پای شما را قطع می کند
 • درد یا حساسیت هنگام راه رفتن یا ایستادن

علل:

زگیل کف پا در اثر عفونت با HPV در لایه بیرونی پوست کف پا ایجاد می شود. آنها زمانی ایجاد می شوند که ویروس از طریق بریدگی های ریز، شکستگی ها یا سایر نقاط ضعیف در کف پا وارد بدن شما شود.

HPV بسیار رایج است و بیش از 100 نوع ویروس وجود دارد. اما تنها تعداد کمی از آنها باعث ایجاد زگیل در پا می شوند. سایر انواع HPV به احتمال زیاد باعث ایجاد زگیل در نواحی دیگر پوست یا غشاهای مخاطی می شوند.

انتقال ویروس:

<
آسیب عصبی ناشی از قند خون بالا شایع ترین علت بی حسی یا مور مور شدن دست ها و پاها است. دیابت درمان نشده ممکن است علائم دیگری نیز داشته باشد.

چرا دست ها و پاهایم گزگز می کنند؟

 

 • دیابت:

آسیب عصبی ناشی از قند خون بالا شایع ترین علت بی حسی یا مور مور شدن دست ها و پاها است. دیابت درمان نشده ممکن است علائم دیگری نیز داشته باشد. ممکن است احساس تشنگی کنید، زیاد ادرار کنید یا نفستان بوی میوه بدهد. پزشک می تواند خون شما را آزمایش کند تا ببیند آیا دیابت دارید یا خیر. اگر این کار را انجام دهید، آنها به شما خواهند گفت که چگونه آسیب عصبی احتمالی را کاهش دهید یا متوقف کنید، یا از بدتر شدن آن جلوگیری کنید.

 • بارداری:

کودک در حال رشد و مایعات اضافی که با بارداری همراه است می تواند بر اعصاب بدن شما فشار بیاورد. این باعث بی حسی و سوزش در بازوها، دست ها و پاهای شما می شود. کشیدگی پوست ممکن است باعث بی حسی شکم شما شود. استفاده از آتل مچ دست در شب ممکن است به مشکلات دست کمک کند. سوزن سوزن شدن باید پس از زایمان برطرف شود.

 • اعصاب فشرده:

دیسک برآمده یا لیز خورده در ستون فقرات شما می تواند به اعصابی که در پاهای شما حرکت می کنند فشار وارد کند و باعث بی حسی یا گزگز شدن پاها شود. فشار دادن عصب در مچ دست می تواند باعث شود دست و انگشتان شما احساس خود را از دست بدهند. پزشک شما ممکن است آن را سندرم تونل کارپال بنامد. آنها آزمایشاتی را برای یافتن علت انجام می دهند. پزشک ممکن است استراحت، آتل یا بریس، فیزیوتراپی را پیشنهاد دهد. در برخی موارد، ممکن است برای رفع مشکل به جراحی نیاز داشته باشید.

 • بیماری خودایمنی
اسکلروتراپی

ازگود اشلاتر چیست؟

ازگود اشلاتر، بیماری است که موجب درد و تورم زیر برجستگی زانو شده و اغلب باعث تشکیل یک برآمدگی در زیر کشکک زانو می‌شود. این بیماری بیشتر در بین نوجوانانی شایع است که رشد استخوانی آن‌ها کامل نشده و فعالیت فیزیکی بالایی دارند. هرچند ممکن است با بالا رفتن سن بیمار، درد زانو به تدریج برطرف شود اما امکان دارد که برآمدگی و برجستگی زیر کشکک زانو در جای خود باقی بماند. تصور می‌شود که علت اصلی بروز این بیماری التهاب صفحات رشد استخوانی در استخوان تیبیا (ساق پا) می‌باشد که بر اثر انقباض‌های مکرر عضلات چهار سر ران ایجاد می‌شود. زمانی که تاندون متصل به استخوان ساق پا  طی دوره‌ی رشد استخوانی، مرتبا تحت فشار قرار می‌گیرد، دچار التهاب و در نتیجه درد می‌شود.

علائم بیماری ازگود اشلاتر:

درد و تورم زانو درست در زیر زانو، شاخصه‌های اصلی بیماری ازگود اشلاتر است. معمولاً درد در حین فعالیت های خاص مانند دویدن، زانو زدن و پریدن بدتر می‌شود و با استراحت نیز تسکین می‌یابد.

این بیماری معمولاً فقط در یک زانو اتفاق می‌افتد، اما می‌تواند هر دو زانو را تحت تأثیر قرار دهد. ناراحتی می‌تواند از هفته‌ها تا ماه‌ها ادامه داشته باشد و تا زمانی که کودک شما رشد خود را متوقف کند، عود می‌کند.

عوامل موثر در ایجاد بیماری ازگود اشلاتر:

عوامل زیادی هستند که احتمال بروز بیماری ازگود اشلاتر را بیشتر می‌کنند. برخی از این عوامل عبارتند از:

 • افزایش ناگهانی شدت تمرین و فعالیت ورزشی
 • تمرین کردن به روش نامناسب
 • جهش رشدی که اخیرا اتفاق افتاده
 • پوشیدن کفش نامناسب
 • خشکی مفاصل
 • بیومکانیک ضعیف پاها
 • قرار گرفتن پاها در حالت نامناسب (در هنگام راه رفتن، ایستادن، نشستن و ..
 • عوامل تشدیدکننده‌ی درد و ورم زیر زانو

نظرات و رضایتمندی مراجعین مرکز

بالا